10.07.
Muzikolog Sonja Marinković označila je Bojana Suđića kao “vodeće dirigentsko ime u srpskoj muzici”. Od samih profesionalnih početaka vezan je za Muzičku produkciju RTS-a, Hor i Simfonijski orkestar. Veoma širok repertoar i brojni koncerti, snimci i gostovanja, same pohvalne kritike i brojne nagrade obilježavaju period u kome su ansambli RTS dostigli najviši umjetnički nivo, i po ocjeni kritičarke Marije Adamov bili ,,najkompetentniji i najuspešniji ansambl u predstavljanjima kapitalnih vokalno-instrumentalnih dela, naročito kada ih predvodi njihov šef dirigent".
Od sredine 90-tih godina prošlog veka maestro Suđić sarađuje sa ansamblom Beogradske opere i baleta. Nastupa sa preko 80 renomiranih orkestara i horova iz čitavog svijeta, kao i sa svim domaćim ansamblima.
U Kraljevskoj operi u Stokholmu dirigovao je preko 150 predstava, deset premijera, nastupao je širom Evrope, Južne Amerike i Azije. 2022. godine formira Festivalski orkestar i hor Virtuozi koji čine vrhunski muzičari iz nekolicine najboljih profesionalnih orkestara i horova u Srbiji, profesori Fakulteta muzičke umetnosti upotpunjeni najperspektivnijim mladim snagama naše muzičke scene. Serijom spektakularnih koncerata pred velikim auditorijumom u Srbiji, Crnoj Gori i Sloveniji, te nastupima sa vrhunskim svetskim umetnicima – violinistima Najdželom Kenedijem i Stefanom Milenkovićem, baritonom Brinom Terfelom, dirigentom Šarlom Ditoa… zadobili su velika priznanja publike i stručne kritike.
11.07.
Simo Šišević , rođen 1999.g, jedan je od vodećih crnogorskih pijanista novije generacije koji živi i stvara u Londonu. Osnovne studije klavira završio je na Kraljevskom muzičkom koledžu u Londonu, najprestižnijem konzervatorijumu na svijetu. Master studije završava u klasi poznatog ruskog pijaniste Borisa Bermana na „Accademia del Riddoto“ u Italiji i uskoro započinje master studije na Kraljevskoj muzičkoj akademiji u Londonu, u klasi Tatjane Sarkisove. Uz njega će se u tradicionalnom festivalskom programu Podijum mladih predstaviti mladi talentovani Novljanin Kristijan Jovićević i nagrađivani učenici Muzičke škole Herceg Novi
12.07.
Cordis Trio, austrijski ansambl koji su u aprilu 2022. osnovali pijanistkinja Ismedina Kusturica, porijeklom iz Herceg Novog i brat i sestra Otto Zeuner (violina) i Elisabeth Augsten (violončelo). Repertoar trija čine djela od bečkih klasika do velikih romantičara i Astora Pjacole. Nastavljaju staru bečku tradiciju muzičkih salona i sviraju na mjestima u Beču gdje se mogao čuti Johannes Brahms.
14.07.
Nives Nenadović počela je da svira sa 9 godina, a tokom školovanja osvajala je brojne u disciplinama solo klavir, klavirski duo i kamerna muzika. Diplomirala je 2010. na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi Ratimira Martinovića. Igor Novak je rođen u Baru, a violončelo je počeo da svira sa 8 godina. Prvi pedagog mu je bio Georgi Sotničuk, akademske studije završio je na Cetinju, u klasi prof. Igora Perazića, kasnije prof. Dimitrija Prokofijeva. Oboje su profesori u Muzičkoj školi Herceg Novi, koja njeguje ohrabruje nastavnike da budu koncertno aktivni.
16.07.
Konstantin Bogino, jedan je od najvećih kamernih pijanista današnjice. Bio je učenik Centralne muzičke škole u Moskvi, zatim profesor na Konzervatorijumu Gnessinih u Moskvi, a u istom periodu izveo je više od 300 koncerata kao solista i u duetu sa slavnom violonistkinjom Marinom Kozolupovom. Nastupao je sa čuvenim Triom Čajkovski. Još osamdesetih posvetio se pedagogiji, održavajući masterklasove u vodećim konzervatorijumima u Italiji, Nemačkoj, SAD-u, Japanu i Južnoj Koreji, bio je profesor Muzičkog univerziteta u Beogradu, na Akademiji u Novom Sadu i u Titogradu (Podgorica). Trenutno predaje na Međunarodnoj akademiji Chioggia, u Helsinkiju i Rimu, gdje je umjetnički direktor, na Akademiji Perosi (Biella) nasledio je klavirsku klasu Alda Čikolinija, a osnivač je i mnogih festivala kamerne muzike. Miomira Vitas, sopran, završila je solo pjevanje kod Brune Špiler, jedne od najznačajnijih svjetskih pedagoga koja je porijeklom iz Herceg Novog. Od tada do danas nastupala je širom Evrope i Azije. Posvećena je promociji srpske vokalne muzike, a mnogi kompozitori napisali su svoja djela inspirisani njenim glasom. Tokom karijere bavila se operskom režijom, dobitnik je brojnih međunarodnih i domaćih nagrada. Konstantin Bogino i Miomira Vitas su supružnici koji umjetnički sarađuju od 1977. godine.
18.07.
Hurkan Ajvazoglu (Hürkan Ayvazoğlu) je rođen u Ankari. O muzici i sviranju flaute učio je od svog oca Ismaila. Nastupao je kao solista sa Kamernim orkestrom Ankare, često na državnom radiju i televiziji. Dobio je diplomu „majstora flautiste” minhenskog Ričard Štraus konzervatorijuma. Učestvuje na operskim i muzičkim festivalima u raznim zemljama i radi kao predavač flaute i kamerne muzike u Izmiru na Konzervatorijumu “Dokuz Eylül” Univerziteta. Ana Vasić, u SMŠ ,,Josip Slavenski” u Beogradu završila je klavir, kao i odsek za muzičku teoriju i ranu muziku, instrument renesansna harfa, osnovne i master akademske studije klavira završila je na FMU u Beogradu, u klasi profesorke Tijane Humo. Uz brojne značajne nastupe u regionu i inostranstvu bila je muzički saradnik u pozorištu i na filmu, a radi kao nastavnik klavira u Muzičkoj školi u Herceg Novom, kao i u muzičkoj školi ,,Vida Matjan” u Kotoru.
20.07.
U finalu festivala pod nazivom Veče kamerne muzike maestro Boris Kraljević je okupio umjetnike Filipa Tomića (violončelo, Srbija), Milicu Zdravković (sopran, Crna Gora) i Vujadina Krivokapića (violina, Crna Gora). Kamernoj muzici se na ovom festivalu posvećuje posebna pažnja, a završni koncert je uvijek prilika da publika uživa u susretu sa pijanistom iz Herceg Novog koji živi i radi u Singapuru. Za ovu godinu odabrani program, kompozicije Betovena i Šuberta, esencija su ljepote I majstorstva u kamernom muziciranju.