34.5 C
Herceg Novi
28/06/2026
Herceg Novi Danas
Crna GoraHerceg Novi

Inspekcije pojačale kontrole: Za četiri mjeseca napisano više od 700.000 eura kazni

Sudeći po gužvama na putevima i broju kupača na plažama, ljetnja turistička sezona je počela više nego dobro. Ipak, dok turisti uživaju u zasluženom odmoru, za nadležne službe odmora nema. Sada na scenu stupaju inspekcije, jer od njihovog rada na terenu zavisi i količina novca koja će se sliti u državni budžet. Samo od marta do juna ciljanim akcijama koordinacionog tijela napisano je 700 hiljada eura kazni.

“Inspektori koji će biti na terenu u koordiniranim akcijama svakodnevnim jesu: tržišna inspekcija, turistička inspekcija, poreska inspekcija, inspekcija za bezbjednost hrane, sanitarna inspekcija”, rekao je ministar bez portfelja Milutin Butorović.

U istoj smjeni 110 inspektora, kaže ministar Butorović, biće raspoređeni u osam opština. Osim na primorju po prvi put će biti stacionirani u Kolašinu i Žabljaku odakle će koordinirano djelovati na sjeveru zemlje. Budva je prva opština u Crnoj Gori koja je formirala lokalnu turističku inspekciju.

“Mi upravo radimo na tome da svako ko se bavi izdavanjem smještaja, da ima to rješenje za izdavanje, da ima knjigu i da vrši prijavu boravka gostiju. Na osnovu toga se puni budžet”, kazala je turistička inspekcija opštine Budva Marijana Strugar.

Od 1. aprila do danas turistička inspekcija Budve je izvršila 680 inspekcijskih nadzora i izdala 19 rješenja o zabrani obavljanja ugostiteljske djelatnosti. Takođe, poslato je 280 poziva izdavaocima smještaja koji obavljaju tu djelatnost, a do sada nijesu bili registrovani.

“Imamo 40 odsto više prijavljenih kategorisanih ležajeva kao i preko 40 odsto onih koji imaju rješenje za obavljanje ugostiteljske djelatnosti u domaćinstvu”, rekao je sekretar za privredu Opštine Budva Miško Konić.

“Već smo na nekom iznosu od preko 700.000 eura samo napisanih kazni. Možete misliti koji je efekat, osim tih kazni, kada su svi subjekti nadzora shvatili da će ovo da se nastavi”, istakao je Butorović.

Na mnogim plažama duž crnogorske obale je primjetno da je sve više prostora zauzeto ležaljkama, a sve manje je slobodno za kupače koji žele peškir da rašire na pijesak ili šljunak, iako zakon predviđa da zakupci, ukoliko nije hotelska plaža, moraju ostaviti 50 odsto prostora slobodno.

“Mogu sada tvrditi da svi koji dobiju odobrenje za rad u tom trenutku su svoje poslovanje uskladili sa zakonom. Nakon toga to je nadležnost turističke inspekcije kao i kontrole morskog dobra”, kazao je Konić.

“Poruka za one koji posluju u skladu sa propisima je da će imati podršku institucija, dok će se protiv svih koji krše zakon preduzeti odgovarajuće mjere”, rekla je Strugar.

“Ići ćemo uvijek prvo sa ukazivanjem, pa sa novčanom kaznom, a sljedeće mjera će biti pečaćenje objekta pa ne znam da li će se to subjektima nadzora isplatiti. Evo da i ovim putem stanem u zaštitu mojih inspektora, to su nalozi koje sam ja direktno dao” zaključio je Butorović.

Inspektori će, osim izdavaoca smještaja i regularnosti rada ugostiteljskih objekata, između ostalog, u saradnji sa pripadnicima ministarstva unutrašnjih poslova, kontrolisati i da li se alkoholna pića toče maloljetnicima. Komunalna inspekcija i komunalna policija će kontrolisati nivo buke i da li vlasnici ugostiteljskih objekata poštuju dužinu radnog vremena. Biće kontrolisano i izdavanje plovila turistima kao i rent a car usluge. Krajnji cilj je smanjenje sive zone poslovanja privrednih subjekata i fizičkih lica koja obavljaju razne djelatnosti u okviru turističke ponude.

Možete pročitati još i:

Danas je Vidovdan, jedan od najvažnijih praznika – i zbog verskog i zbog istorijskog značaja

Redakcija

U crkvi Lazarica na Vidovom vrhu obilježen praznik Vidovdan

Redakcija

Nova pješačka staza spojila Zmijice i Kumbor projekat zavrsen

Redakcija

Ova internet stranica koristi kolačiće kako bi poboljšala vaše iskustvo. Pretpostavićemo da vam to odgovara, ali ako želite, možete da je isključite. Prihvatam Pročitaj više

HN Danas AI Novinar