Novi Zeland je na Svjetskom prvenstvu pokazao da može igrati dobar fudbal, ali je ostao bez plasmana u nokaut fazu zbog propuštenih prilika u utakmicama protiv Irana i Egipta. Uprkos vođstvu u tim mečevima, tim nije uspio da zadrži prednost i osvoji bodove koji bi im obezbijedili prolaz dalje. Poraz od Belgije sa 5:1, iako težak, nije bio glavni razlog ispadanja, već odluka da se krene na sve ili ništa u drugom poluvremenu te utakmice. Trener Darren Bazeley i kapiten Chris Wood ističu da je tim mlad i da je ovo iskustvo vrijedna lekcija za budućnost. Novi Zeland će se, kao lider Okeanije, vjerovatno ponovo plasirati na Svjetsko prvenstvo, ali je potrebno raditi na napretku i sticanju iskustva kako bi se naredni put izborio plasman u nokaut fazu.
