Nacionalno udruženje profesionalnih ribara Crne Gore negoduje zbog njihovog položaja, te zahtijevaju od vlade i nadležnog ministarstva da izađu u susret njihovim zahtjevima. Traže ribarsku luku, smanjenje PDV-a na kupovinu novih brodova i repromaterijala za popravku. Iz Ministarstva poljoprivrede napominju da imaju sluha za probleme ribara i da rade na njihovom rješavanju.
Mala ribarska flota Crne Gore davi se u problemima, to kažu iz Nacionalnog udruženja profesionalnih ribara. Jedan od najvećih je, napominju, taj što nemaju ribarsku luku. Krivca vide u Vladi i Ministarstvu poljoprivrede.
“Zašto ribarska luka i luka nautičkog turizma Lazure, zašto Vlada ne uzme svoj dio i ne ustupi ribarima?”, zapitao je Marko Kise iz Nacionalnog udruženja profesionalnih ribara Crne Gore.
Iz Ministarstva poljoprivrede kažu da pripremaju dokumentaciju za izgradnju ribarske luke u Ulcinju, dok za Lazure u Meljinama, ističu da investitor nije ispoštovao ugovor pri izgradnji luke.
“Ugovor je potpisan između Ministarstva ekologije, odnosno Morskog dobra i investitora i ono što nije ispoštovano je u vezi sa izgradnjom ribarske luke. Dakle, stav ovog Ministarstva se neće promijeniti dok odredbe iz ugovora ne budu ispoštovane”, kazala je Katarina Burzanović iz Direktorata za ribarstvo.
U Udruženju negoduju I zbog PDV-a za kupovinu ribarskih brodova, traže da se u potpunosti oslobode ovog nameta.
“Zašto se ne smanji PDV na 7% na uvoz robomaterijala. Mi smo treća ruka, nakon Tajlanda, Italije I Hrvatske mi kupujemo i to nam dođe tri puta skuplje”, objašnjava Kise.
“Mi smo u prethodnom periodu obratili se Ministarstvu finansija sa tim predlogom, dobili smo negativan odgovor, ali ćemo ponoviti zahtjev tako da ostajemo pri tome”, dodaje Burzanović.
Minstarstvo poljoprivrede i ribari su saglasni da kruzeri u Boki plaše ribu, zbog čega se izlov u velikoj mjeri smanjio. Traže i obeštećenje.
“Razgovarali smo sa Ministarstvom pomorstva. To je sada sve u pregovorima i definitivno ćemo imati u vidu i nastojaćemo da ribari budu obeštećeni”, naglasila je Burzanović.
Ako se ne ispune njihovi zahtjevi, ribari najavljuju radikalne mjere.
“Ako se ne riješi mi ćemo pregraditi kruzere u Bokokotorskom zalivu, što je legitimno i tada ćemo skrenuti pažnju na sebe, pa će svijet i Evropa vidjeti da postoje ne samo somalijski ribari, nego postoje i ribari Crne Gore koji su nezadovoljni i koji se bune”, poručio je Kise.
Kise kaže da ribari traže i povoljniju cijenu goriva. Uglavnom zastarjela flota zahtjeva remont. Ribarima se nudi projekat Midas i mogućnost povrata do 80% uloženih sredstava u remont. Napominje da pojedini ribari nisu u mogućnosti da obezbijede velika sredstva za sam remont.