Gimnazijalcima Danilu Obradoviću, Luki Tomanoviću i Vasiliju Popoviću, članovima Debatnog kluba SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ i njihovom mentoru, profesoru Gojku Đurđeviću danas su uručena priznanja Opštine Herceg Novi za nedavno ostvaren uspjeh u debatovanju na temu evropskih integracija i važnosti Evropske unije. Sa njima su razgovarali i uručili im priznanja predstavnici Sekretarijata za društvene djelatnosti i međunarodnu saradnju – pomoćnik sekretara Mitar Kisjelica i Adrijana Kovačević.
Tim koji čine trojica mladih debatera osvojio je prvo mjesto u svojoj školi i time stekao pravo da se nađe među najboljim ekipama Crne Gore. Takmičenje je okupilo oko 300 debatera iz srednjih škola, a dio je kampanje Eubuzz koju su organizovali Ministarstvo evropskih poslova i Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, uz podršku Evropske unije.
Kako je istakao gimnazijalac, Danilo Obradović, cilj kampanje je bio da se mladima što bolje približi tema EU.
„Prva debata je bila „Ovaj dom smatra da ulazak Crne Gore u EU ima više koristi nego štete“ u kojoj smo bili propozicija. Druga je bila da je „EU potreban sopstveni Donald Tramp“, tu smo bili opozicija, a odnijeli pobjede u obje. Kao pobjednici, predstavljali smo svoju školu i grad u Podgorici gdje smo dobili nagrade i razgovarali sa Predragom Zenovićem, glavnim pregovaračem Crne Gore sa EU i Johanom Satlerom, ambasadorom EU u Crnoj Gori. Debatu smo, kao izborni predmet, imali i u drugom razredu gimnazije, kada smo naučili da debatujemo, a sada smo, kao maturanti znanje sproveli u djelo“, kazao je Obradović zahvaljujući Opštini na podršci i priznanju.
Opština Herceg Novi se trudi da u najvećoj mjeri fokus bude na mladima, kazao je pomoćnik sekretara Kisjelica.
„Tokom godine organizovali smo i razmjenu učenika, uspostavili saradnju sa srednjom školom u japanskom gradu Šinširo, a trudimo se da i na druge načine budemo podrška studentima, učenicima, posebno onima koji se u tome ističu. Debatni klub prof. Đuđevića je svakako jedan od najboljih primjera uspjeha u našem gradu. Nadamo se da će tako i nastaviti, a mi ćemo nastaviti da ih motivišemo i podržimo buduće projekte, odlazak na takmičenja i slično. Trudićemo se da u narednim godinama tu podršku sistematizujemo kako bi poboljšali uslove u kojima rade, možda proširimo da debatu mogu birati i drugi učenici, uz gimnaziju i na taj način utičemo na stvaranje mladih ljudi koji će sutra moći da se uhvate u koštac sa problemima grada i države“, kazao je Kisjelica.
Debatni klub SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ kojim rukovodi prof. Gojko Đurđević ostvario je niz istaknutih rezultata na svjetskom nivou i to kao školska ekipa za razliku od drugih učesnika koji su imali državne timove. Među najvećim priznanjima su treće mjesto na svjetskom turniru 2002. godine učenice Simonide Subotić, osvajanje turnira u Moskvi 2018. godine i nagrada za školu, četvrtfinale na svjetskom turniru u Bratislavi 2016. godine i brojne kvalifikacije na četvrtfinalne međunarodnih turnira.
Kao izborni predmet u gimnaziji, uživa veliku pažnju učenika, kazao je prof. Đurđević.
„Interesovanje za debatu je veliko i u svakoj generaciji je bar 60 učenika, obično se oforme po dvije grupe. To je izborni predmet samo za gimnaziju u kojoj nemamo više od 70,80 učenika po generaciji, što znači da je interesovanje veliko. Prošla generacija je stopostotno izabrala taj predmet na drugoj godini. Đaci znaju da ostvaruju velike uspjehe, često smo bili na međunarodnim turnirima koji su nažalost rijetki nakon pandemije korone“, istakao je prof. Đurđević.