Najveći festival filma u Crnoj Gori i jedan od najznačajnijih u regionu, 37. Filmski festival Herceg Novi – Montenegro film festival biće svečano otvoren 23. avgusta i trajaće do 29. avgusta, a na programu je više od 70 filmskih ostvarenja iz cijelog svijeta.
Svečano otvaranje smotre koja se ove godine održava pod sloganom “Sve boje filma” biće upriličeno na Kanli Kuli u 20.30 časova, a takmičarsku konkurenciju otvoriće “Pontonovo srce” reditelja Senada Šahmanovića.
Publika će tokom festivalskih dana imati priliku da na četiri jedinstvene lokacije na otvorenom uživa u filmovima u okviru pet selekcija: tri takmičarske – dugometražni igrani filmovi na Kanli Kuli, dokumentarni u dvorištu Kuće nobelovca Iva Andrića i studentski u amfiteatru Dvorane Park, te dva vantakmičarska programa na tvrđavi Forte Mare, Kino Evropa i Mreža festivala Jadranske regije.
Selektor programa dugometražnog igranog filma i vantakmičarske selekcije Kino Evropa je novinar i filmski kritičar Vuk Perović, selektor programa dokumentarnog filma reditelj Vladimir Perović, a selektorka studentskog filma rediteljka Sara Stijović.
Takmičarski program dugometražnog igranog filma na Kanli Kuli okrenut je ka regionu i ponudiće publici 12 ostvarenja stvaralaca svih generacija koji u Herceg Novi donose autentične svjetove i inovativne pristupe, filmove “koji ostaju sa vama dugo pošto se projektor ugasi, a ekipa se pokloni festivalskoj publici na predivnoj Kanli Kuli”, navodi selektor Vuk Perović.
Program će 23. avgusta otvoriti “Pontonovo srce” Senada Šahmanovića, a narednih pet večeri na kuli će biti prikazana po dva igrana filma: “78 dana” rediteljke Emilije Gašić, “Porodična terapija” Sonje Prosenc, film Rajka Grlića “Svemu dođe kraj”, “Domaćinstvo za početnike” Gorana Stolevskog, “Majka Mara” u režiji Mirjane Karanović , “Supermarket” Nemanje Bečanovića, “Živi i zdravi” Ivana Marinovića, “Šalša” reditelja Dražena Žarkovića, film Bruna Ankovića “Proslava”, “Radnička klasa ide u pakao” u režiji Mladena Đorđevića. Svečano zatvaranje Festivala biće upriličeno 29. avgusta, a filmski program će biti zatvoren filmom Dragana Bjelogrlića “Čuvari formule”.
Forte Mare će ugostiti vantakmičarsku selekciju dugometražnog igranog filma Kino Evropa i program Mreže festivala Jadranske regije, koji obuhvataju ostvarenja najvećih savremenih autora, filmove koji spremno reflektuju današnji svijet, kao i one stvaraoce, kreativce koji propituju filmski jezik, ali ujedno i slave film i izdižu ga na jedinstveno i posebno mjesto gdje i pripada.
“Hercegnovski filmski festival ove će godine imati festivalske premijere, filmove koji su tek stigli sa najvećih filmskih manifestacija ovjenčani nagradama, zatim one koje će svjetske premijere imati tek koji dan prije ovih crnogorskih, na najljepšim tvrđavama u ovom dijelu svijeta na kojima može da se vidi filmska magija. To će biti ostvarenja velikih imena već i evropske kinematografije, a ne samo regiona, onih uvelilko etabliranih autora, kao i filmovi novih stvaralaca koji uvijek donose nešto novo i drugačije. Na veliko zadovoljstvo posljednjih godina, ne samo ove, dio toga su i nove generacije naše, crnogorske kinematografije, čije je prisustvo na ovom festivalu kroz produkcije i koprodukcije izuzetno značajno”, ističe selektor Vuk Perović.
U okviru selekcije Kino Evropa biće prikazani filmovi: “Sva lica dobrote” koji potpisuje Jorgos Lantimos, “Sinovi” Gustava Molera, film Paola Sorentina “Partenopa”, “Armand” u režiji Halfdan Ulman Tondela, “Filmofili!” reditelja Arnauda Desplecina (FR) i “Djevojke sa balkona” Noemie Merlant.
Program Mreže festivala Jadranske regije donosi nam ostvarenja: “Tri dana ribarenja” Petera Hogendorna, “Hipnoza” koju potpisuje reditelj Ernst De Ger , “Tok” koji potpisuje Gint Zilbalodis i “Mlijeko” u režiji Stefanie Kolk.
Publika u dvorištu Kuće Iva Andrića uživaće u dokumentarcima iz cijelog svijeta, a selekcija obuhvata 25 filmova u takmičarskoj konkurenciji i jedan koji je van konkurencije. Selektor Vladimir Perović je filmove svrstao u pet tematskih cjelina, svake večeri po jedna: Sjećanje, Porodica, Prostori, Politika, U Nama.
“Dokumentarac samo naoko slika stvarnost onakvom kakva jeste, i samo prividno nudi priču o jednoj, konkretnoj stvarnosti. On je uvijek misli i interpretira, rekreira, te nudi svoju, autorsku stvarnost… koja govori o svima nama. Siguran sam da će hercegnovska publika, najbolji dio festivala, otvorena srca i uma kao i uvijek, s radošću prigrliti i ovogodišnja vrijedna ostvarenja iz cijelog svijeta”, ističe selektor Perović.
Takmičarsku selekciju dokumentarnog filma će u subotu, 24. avgusta od 21 čas otvoriti filmovi tematske cjeline Sjećanje: “Žurnal 242 – Sunčane pruge” Nike Autor, “Heimafilm” Marion Kelman, “I tamo sam bio” rediteljke Korine Švingruber Ilić, film “Odsjaj prošlosti” čiji reditelj je Neritan Zinhiria i “Drvodjelja” koji potpisuje reditelj Xelil Seragerd.
U okviru tematske cjeline Porodica biće prikazani: “Katekizam” rediteljke Karoline Rebelo (PRT), “Mudi” rediteljskog dua Karolina Karvan i Tomas Rater, film “Porodica na okupu” rediteljke Aleksandre Diakonu (ROU), “Bez imena” rediteljke Iranmer Salimi (IRN) i “Zovi me mama” rediteljke Tare Isidore O’Kalagan.
Tema Prostori donosi sledeće filmove: “Grad pod velikom” rediteljke Natalie Kubides-Brady, “Doline” crnogorskog reditelja Miljana Vučelića, “1001 noć” rediteljke Ree Rajačić, “Portret umirućeg džina” reditelja Stefana Đorđevića, film “Postsovjetska simfonija” koji potpisuje Aleksej Evstignev, “Dugo čekanje” čiji reditelj je Janik Jamej (AUS) i “Vila Madjo” rediteljke Elen Syla Grolimund.
U okviru tematske cjeline Politika na programu su: “Laku noć gospodine Staljine” Benjamina Kodboela, “Govor za pad kolonijalizma” koji potpisuje grupa Kolektif Faire-Part, “Sirijski kosmonaut” čiji reditelj je Karles Emir Ričards, “Suddnely TV” koji potpisuje Ropa Gogineni i “Pjesma koju smo pjevali” rediteljke Anie Sakab.
Tema posljednje večeri glasi U nama, a donosi ostvarenja: “Daleko od kuće” čiji reditelj je Ruslan Fedotov, “Idu dani” reditelja Igora Toholja i “Velike tajne malih ljudi” rediteljskog dua Elinor Halin i Elen Fisk . Uz ove, biće prikazan i dokumentarac “Mornareva suza” rediteljke Dragane Stojković koji je van konkurencije.
Takmičarska selekcija studentskog filma obuhvata 24 ostvarenja studenata filmskih akademija Jugoistočne Evrope, koja će biti prikazana u amfiteatru Dvorane Park, ispred palate Burovina.
“Autori su se hrabro i beskompromisno hvatali u koštac sa izabranim temama – kako onim koje zadiru u najranjivije dijelove duše, tako i onim koje predstavljaju zov u pomoć pojedinca u kolektivu, kolektiva u svijetu. Sprovođeni su pametni i zreli rediteljski postupci i pokazan je kvalitetan zajednički rad među članovima ekipe. Selekcija odiše temeljnim djelanjem, promišljenim sagledavanjem i iskrenim pristupom. Žanrovski bogata, ova godina obećava glasan smijeh, poneku suzu, i dovoljno zrelih pitanja”, ističe selektorka Sara Stijović.
U takmičarskoj selekciji su filmovi studenata Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja: “Ja, Kaća, dobila sam šećer i što sad” rediteljke Kaće Žarić, “Gabi” Dušana Vojinovića, “El Dorado” Matije Jovanovića, “Ništa lično, tata” Tamare Pavićević, “Kako su gradovi postali oaza za pčele” Jakše Minića i “Uloge tumačili” Ilije Zekovića; studenata Fakulteta dramskih umjetnosti iz Beograda: “Hrana za golubove” Milice Spasojević, “Razglednice mojoj majci” Maye Janković, “Četr’es” Adema Tutića, “Veliki petak” Borisa Simića, “A šta ako nikada na dođe” Đorđija Petrovića i “Dan koji ne znam da kažem” Ilije Petrovića; studenata Akademije za pozorište, radio, film i televiziju iz Ljubljane: “Premalo svega” Katje Predan, “Alenka” koji potpisuje Irgl Kristian, “Razglašena” Andrašeka Blaža i “Grubo tkane niti” Ize Mlakar; studenata Akademije dramskih umjetnosti iz Zagreba: “Stranac” Milorada Milatovića, “Pasje bobice” Mateja Matijevića, “Moj muž idiot” Luke Galešića, “Đe je kruva nema gladi” Katarine Lukec i “Susjede bubice” čiji reditelj je Filip Zadro; filmovi studenata Akademije umjetnosti iz Banja Luke: “Zanzibar 4k kolorizovano” Lee Tošić i “Dug” Davida Šipke; a sa Akademije scenskih umjetnosti Sarajevo film “Srce” Gvozdena Ilića.
Novina u programu je vantakmičarska selekcija sa pet kratkometražnih studentskih filmova iz različitih dijelova svijeta, dva dokumentarca i tri igrana, koje je selektorka Stijović izabrala kao “prvoklasne primjere kvalitetnog kratkog metra, što ujedno pokazuju i njihovi festivalski životi” – “Majčino mlijeko” koji potpisuje Isak Knig-Vasborn, “ And how miserable is the home of evil” reditelja Saleha Kasefija (Švajcarska, Iran), “Love stories on the move” koji potpisuje Karina-Gabriela Dasoveanu, “Strawberry shake” Loj-Andre Fere i “Dom” Danila Bjelice.
Pored bogatog filmskog programa, Filmski festival donosi i prateće sadržaje, među kojima se ove godine izdvajaju dani filmske industrije “Montenegro Film Rendezvous” u organizaciji Filmskog centra Crne Gore, koji će biti organizovani od 24. do 27. avgusta.
Ovo je nova inicijativa posvećena povezivanju crnogorske i evropske filmske industrije i podršci razvoju karijere crnogorskih filmskih autora i profesionalaca. Događaj je zamišljen s ciljem da uspostavi snažnu vezu između crnogorske, regionalne i evropske filmske industrije. Aktivnim uključivanjem Crne Gore u evropske audiovizuelne tokove, ova inicijativa ima za cilj podizanje standarda lokalne filmske industrije i dodatno upoznavanje evropskih filmskih profesionalaca sa crnogorskom audiovizuelnom industrijom, autorima i profesionalcima.
Pokrovitelji 37. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro film festivala su Ministarstvo kulture i medija Crne Gore Ministarstvo kulture i medija Crne Gore i Opština Herceg Novi, a izvršni producent Javna ustanova kulture „Herceg-fest“ JUK Herceg Fest .